Jednotka watt je pomenovaná po Jamesovi Wattovi za jeho prínosy k vývoju parného stroja, bola prijatá na druhom kongrese British Association for the Advancement of Science v roku 1889 a jedenástom Conférence Générale des Poids et Mesures v roku 1960. Výkon je vlastne množstvo práce vykonané za jednotku času.
Jeden watt je jeden joule energie za sekundu, alebo jeden Newton meter za sekundu.
James Watt (* 19. január 1736, Greenock, Škótsko – † 19. august 1819, Handsworth, Anglicko) bol škótsky mechanik,vynálezca a fyzik – samouk, známy predovšetkým ako vynálezca parného stroja.
Watt v skutočnosti nebol vynálezcom parného stroja. Urobil iba také vylepšenia, ktoré umožnili parný stroj ozaj priemyselne využiť. Zásluhou J. Watta sa mohla priemyselná revolúcia v Spojenom kráľovstve roztočiť.
V roku 1755 sa rok učil u mechanika Morgana v Londýne. Po návrate do Glasgowu sa stal univerzitným mechanikom. V roku 1759 sa dozvedel o parnom stroji Thomasa Newcomena, ale prakticky sa s nim zoznámil až v roku 1763. V roku1765 zostrojil oddelený kondenzátor pary, čím výrazne vylepšil stroj.
Ďalšie Wattove objavy a vynálezy:
- Dvojčinný parný stroj
- Nezávislý objav zloženia vody
- Upresnenie fyzikálneho pojmu práca
- Zavedenie jednotky konská sila, ktorú neskôr nahradil v sústave jednotiek SI po ňom pomenovaný watt
- Odstredivý regulátor
- Výveva
- Zotrvačník parného stroja
- Dvojcestný ventil
- Vyriešil utesnenie piestu